Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki tesisleriyle 52 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Barut Hotels, Didim Delice Yarımadasında yaklaşık 150 milyon Euro'luk yatırımla kurduğu yeni oteli Anda Barut Collection hizmete aldı. 

Anda Barut Collection, aile, toplum (community). yetişkin ve villa olmak üzere dört ana bölümden oluşuyor. Toplamda 558 oda ve bin 188 yatak kapasitesine sahip olan tesis ilk etapta 850 çalışan ile hizmet verecek. Anda Barut Collection Genel Müdürü Cem Karacan, otelin yaklaşık 200 dönümlük arazi üzerine kurulduğunu söyledi. Karacan, "İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Milas-Bodınm Havalimanının beslediği Didim, sahip olduğu spor, kültür ve turizm altyapısı ile geleceğin yıldızı olacak. Ayrıca Didim, devletin de yatırım yaptığı ve desteklediği bir bölge. Bu nedenle otelimizi Didim'de kurma kararı aldık" dedi. 

Ege Bölgesi'nin en büyük toplantı salonundan birinin Anda Barut Collection'da bulunduğunu ifade eden Karacan, "Çalışanlarımız için 300 odalı lüks bir lojman kurduk. Ayrıca turizm sektörünün gelişimi açısından nitelikli eğitimi çok önemsiyoruz. Personelimize 8 aydır eğitim veriyoruz" ifadelerini kullandı. Anda Barut Collection'da bu yıl doluluk oralımın yüzde 65-70'e ulaşacağı bilgisini veren Karacan, ziyaretçilerinin yüzde 80'inin yabancı, yüzde 20'sinin ise yerlilerden oluşacağını kaydetti. 

"Turizm hizmetleri sürdürülebilir olmalı"

Karacan, turizmin 12 aya yayılması, sürdürülebilirlik ve nitelikli eğitimin, turizm ve otelcilik sektörünü daha da ilerleteceğini söyledi. Karacan, "Yaz sezonu kısa olduğundan turizm 12 aya yaymak gerekir. Böylece nitelikli personelimizi de bırakmamış olacağız. Sektör, sürdürülebilirlik konusuna daha da eğilmeli. Herkesin bilinçlendiği ve hayattaki seçimlerini çevre duyarlılığıyla yapmaya başladığı şu dönemde, turizm hizmetlerimizin de aynı doğrultuda bir dönüşüm geçirmesi gerekir" diye konuştu.